Despre

Sorin Oros

 CURRICULUM VITAE

 Download

Informații personale:

Nume / Prenume: Sorin Oros

Adresa:                   Strada Titu Maiorescu nr. 22, Satu Mare, România

Telefon Mobil:          (074) 52 99 447

E-mail:                    transfest@yahoo.com

Naționalitate:           Română

Data nașterii:           1 Decembrie , 1967 ,Cluj Napoca

Sex:                        Masculin

Meserie:                  Actor (Mai 1997-prezent)

Funcție:                   Președintele asociației culturale TransFestSilvania Theatrum (2005-prezent)

                              Manager General - Director - Teatrul de Nord din Satu Mare (2013-2014)

Permis de conducere:   Cat. B

Studii:

- Postuniversitare: Universitatea „Babes-Bolyai ” Cluj Napoca, Facultatea de Litere, Departamentul de Teatru - specializarea Masterat în Arta Actorului (2001-2003)
- Universitare:        Universitatea „Babes-Bolyai ” Cluj Napoca , Facultatea de Litere, Departamentul de Teatru – specializarea Arta Actorului, clasa prof. Marius Bodochi , asistent Dorin Andone (1993-1997)
- Liceale:               Liceul de filologie-istorie „Ady-Șincai” Cluj Napoca
- Primare:             Școala generală nr. 21 Cluj Napoca

Calificare:

- Diplomă de master în teatru cu lucrarea „ Hamletul de provincie cehovian în dialog cu Jucătorul  dostoievskian „

- Diplomă de licență în teatru, în specializarea Arta Actorului

Aptitudini și competențe personale:

- Dinamic, sociabil, comunicativ, spirit de echipă, operativ, organizat

Limba maternă:         Română

Limbi străine:            Engleza(nivel mediu),  Italiana(nivel mediu)

 


Roluri teatru:
73 – Nae Girimea – D ale carnavalului, de I.L.Caragiale, regia Andrei Mihalache, 30 aprilie 2017
72 -  Bonifacio – Lumânărarul, de Giordano Bruno, regia Marius Costache, 18 februarie 2017
71 – Şeful – Aleluia, de Valentin Nicolau, regia Cosmin Matei, 8 mai 2016
70 – Cehov & Smirnov (Cântecul Lebedei, Ursul, Cerere în căsătorie) – Paiaţa, de A.P.Cehov, regia Emanuel Petran, 22 ianuarie 2016
69 – Avocat & Judecător (Articolul 214 & Justiţie) – Momente şi schiţe, de I.L.Caragiale, regia Andrei Mihalache, 29 0ctombrie 2015
68 – Tipătescu – O scrisoare pierdută, de I.L.Caragiale, regia Sorin Militaru, 1 martie 2015
67 – Frumoasa – Frumoasa, Deşteapta şi Urâta, de Sorin Oros, regia Sorin Oros, 22 ianuarie 2015, Turneu la Torino (Italia), nov. 2015
66 – Actor – Zis şi făcut, după Cornel Udrea şi Ion Băieşu, regia Andrei Mihalache, 7 decembrie 2014
65 – Viazemskaia – Inimă de câine, după Mihail Bulgakov, regia Cristian Ioan, 9 noiembrie 2014
64– Woyzeck – Woyzeck Transylvania, după Georg Buchner, regia Marcel Ţop, 24 ianuarie 2014
63 – Frumosul – Frumosul, Deşteptul şi Urâtul, de Sorin Oros, regia Sorin Oros, 9 iunie 2013  -Turneu la Chicago (SUA), aprilie 2014
62 – Tatăl Ei – Dumnezeul de a doua zi, de Mimi Brănescu, regia Andrei Mihalache, 19 mai 2013
61 – Împăratul – Croitoraşul cel viteaz, de Fraţii Grimm, regia Andrei Mihalache, 7 februarie 2013
60  – Leon – Omul care a văzut moartea, de Victor Eftimiu, regia Andrei Mihalache, 18 nov. 2012
59 - Regele – Albă ca Zăpada, de Fraţii Grimm,  regia  Andrei Mihalache, 26 aprilie 2012
58 -Tatăl – Amintiri din copilărie, de Ion Creangă, regia Andrei Mihalache, 8 martie 2012
57 - Lică Sămădăul – Moara cu noroc,  de Ioan Slavici, regia Andrei Mihalache, 17 nov 2011
56 -  El – Fluturi sihaştri, de Sorin Oros, regia Sorin Oros, 11 sept. 2011, Asociația culturală Transfestsilvania Theatrum și T. de  Nord
55 -  Miroiu  - Steaua fără nume, de Mihail Sebastian, regia Andrei Mihalache, 12 dec. 2010
54 - Vânătorul – Scufiţa Roşie, de Ion Creangă,  regia Andrei Mihalache, 9 nov. 2010
53  - Calistrat Bogza – Baltagul, de M. Sadoveanu, regia Andrei Mihalache, 5 mai 2010
52  - El – Ora de dirigenţie veselă, de Dumitru Solomon şi Ion Băieşu, regia Andrei Mihalache, 17 aprilie 2010
51 -  Gepeto – Pinochio, de Carlo Collodi, regia Ovidiu Caiţa, 26 octombrie 2009
50 -  Alexandru Manea – Visul unei nopţi de iarnă,  deTudor Muşatescu,  regia  Andrei Mihalache, 29 martie 2009
49 -  Virgil – Străini în noapte (Cu dragostea nu-i de glumit), de Dimitre Dinev, regia Dan Stoica, 30 noiembrie 2008
48 -  Don Basilio – Nunta lui Figaro, de Beaumarchais, regia Eugen Făt, 15 septembrie 2008
47 -  Vizita, Justiţie, Articolul 214, Bubico, Moşii – Mofturi, de I.L.Caragiale, Andrei Mihalache, 18 martie 2008
46  - Pictorul – Vizita bătrânei doamne, de Fr. Durremnatt, regia Andrei Mihalache, 9 decembrie 2007
45  - Jerry - Zoo story, de Edward Albee, regia Horaţiu Apan, 3 noiembrie 2007
44  - Generalul Revunov–Karaulov – Nunta, de A.P.Cehov, regia Eugen Făt, 6 mai 2007
43 -  Recital – Toate-s la crâşme şi la fete, de Francois Villon, regia Sorin Oros, 24 martie 2007
42 -  Zmeul – Prâslea cel voinic şi merele de aur, de Petre Ispirescu, regia Andrei Mihalache, 14 martie 2007
41 - Ministrul – Cafeaua domnului ministru, de Horea Gârbea, regia Carol Erdos,  As. culturală Transfestsilvania Theatrum, 9 mai 2006
40  - Vânătorul – Scufiţa roşie, de Ion Creangă, regia Andrei Mihalache, 7 noiembrie 2005
39  - Marchizul& Doctorul – Cele doua orfeline, de Eugen Mirea, regia Andrei Mihalache, 16 octombrie 2005
38 -  Barbarul – Noir desir, de Diana Chiorean, regia Sorin Oros,  Asociatia culturală Transfestsilvania Theatrum, 17 martie 2005
37 -  Voievodul Basarab - Croitorii cei mari din Valahia, de Al. T.Popescu, regia Andrei Mihalache, 23 ianuarie 2005
36 - Regizorul – Doamnă în vârstă pentru rolul soţiei lui Dostoievski, de Edward Radzinski, regia Oana Leahu, 28 noiembrie 2004
35 -  Avram Iancu – Avram Iancu, de Lucian Blaga (fragment), regia Sorin Oros, în cadrul Balului Moţilor Satu Mare, Asociaţia culturală Transfestsilvania Theatrum, 14 februarie 2004 – 2012 - 9 ediţii
34  - Aleksander Kalabuskin – Sinucigaşul, de N. Erdman, regia Andrei Mihalache, 1 februarie 2004
33  - Gunoierul – Pygmalion, de G.B.Shaw, regia Andrei Mihalache, 9 noiembrie 2003
32 -  Aias – Aias, de Sofocle, regia Adrian Roman, 5 iunie 2003
31 -  Spânul – Harap Alb, de Ion Creangă, regia Andrei Mihalache, 24 ianuarie 2003
30 -  Ministrul – Cafeaua domnului ministru, de Horea Gârbea, regia Carol Erdos, 21 octombrie 2002, în cadrul spectacolului coupe “Quo qvadis homo sapiens”
29 -  El – Vobeşte-mi ca ploaia şi lasă-mă să te ascult, de T. Williams, regia Bessenyei Istvan, 21 octombrie 2002, în cadrul spectacolului coupe “Quo qvadis homo sapiens”
28 - Chiriac – O noapte furtunoasă, de I.L.Caragiale, regia Andrei Mihalache, 3 februarie 2002
27 -  Dostoievski – Jucătorul, de F.M.Dostoievski, regia Sorin Oros, 27 mai 200
26 -  Deţinut 0051- Penitenciar, de Leonid Andreev, regia Gelu Badea, 15 martie 2001, la Teatrul Naţional Cluj
25  - Povestitorul – Cenuşăreasa, de Fraţii Grimm, regia Andrei Mihalache, 16 februarie 2001
24 -  Diego – Stare de asediu, de Albert Camus,  regia Andrei Mihalache, 29 octombrie 2000
23 -  Christian – Al şaselea cer, de Louis Michel Colla, regia Gelu Badea, 21 mai 2000
22 -  Ivan Niuhin – Despre efectul dăunător al tutunului, de A.P.Cehov, regia Sorin Oros,  22 aprilie 2000
21 - Zorilă – Sânzi şi Pepe, de Vasile Alecsandri, regia Andrei Mihalache, 19 martie 2000
20  - Ionescu – O scrisoare pierdută, de I.L.Caragiale, regia Cristian Ioan, 19 decembrie 1999
19  - Agentul CIA – Top secret, de Marc Camoletti, regia Andrei Mihalache, 24 octombrie 1999
18  - Regizorul – Doamnă în vârstă pentru rolul soţiei lui Dostoievski, de Edward Radzinski, regia Oana Leahu, 19 septembrie 1999
17 – Bobcinski – Revizorul, de N.V. Gogol, regia Adrian Lupu, 4 aprilie 1999
16  - Nepotul – Carol, de Slawomir Mrozek, regia Carol Erdos, 13 decembrie 1998
15  -  Soldat - Moş Teacă, de Anton Bacalbaşa, regia Andrei Mihalache, 9 octombrie 1998
14  - Fabre D`eglantine – Robespiere, de George Astaloş, regia Cristian Ioan, 24 septembrie 1998
13 -  Zmeul – Frumoasa din pădurea adormită, de Charles Perault, regia Oana Leahu, 15 aprilie 1998
12  - Pungescu – Chiriţa se întoarce, de Vasile Alecsandri, regia Andrei Mihalache, 5 aprilie 1998
11 -  Iat – Nunta – de A.P.Cehov, regia Adrian Roman, 25 ianuarie 1998, în cadrul spectacolului coupe „Căsătoria e un  pas serios”
10 -  Aemilian - Romuls cel Mare, de Fr. Durrenmatt, regia Gisela Plufgardt Marteau, 3 noiembrie 1997
9  - Recital – Unde sunt zăpezile de altădată?, de Francois Villon, regia Sorin Oros, 4 octombrie 1997
8  - Al treilea conte – Petru sau petele din soare, de Vlad Zografi, regia Cristian Ioan, 28 septembrie 1997
7  - Chiriac – O noapte furtunoasă, de I.L.Caragiale, regia Marius Bodochi, 5 aprilie 1997, spectacol de licenţă jucat la Teatrul Naţional Cluj şi la Teatrul de Nord Satu Mare
6 -  Garda de corp – Coriolan, de W. Shakespeare, regia Cristian Theodor Popescu, 1 decembrie 1994, Teatrul Naţional Cluj
5 – Crişan - Transmitem în direct, de Tudor Popescu, regia Andrei Mihalache, 19 februarie 1990, Teatrul de Stat Turda
4  - Chelner - Floarea de cactus, de Pierre Barrilet şi Pierre Gredy, regia Marin D. Aurelian, 30 noiembrie 1989, Teatrul de Stat Turda
3 -  Un ţăran - Steaua fara nume, de Mihail Sebastian, regia Andrei Mihalache, 15 octombrie 1989, Teatrul de Stat Turda
2 - Balaurul & Spânul – Seara cea mare pentru cei mici, de Alecu Popovici, regia Marin D. Aurelian, 30 martie 1989, Teatrul de Stat Turda
1 -  Porcarul - Moara cu Noroc, de Ioan Slavici, regia Nicu Gheorghe, 23 martie 1989, Teatrul de Stat Turda

Roluri  film :
5 - Amiralul Langsdorf – Admiral Graf Spee, regia Martin Papirowski, producţie ZDF, mai-iunie 2008
4 - Revoluţionar – Hârtia va fi albastră, regia Radu Muntean, mai 2007
3 - Preotul – Dolina, regia Zoltan Kamondi, coproducţie Ungaria Italia România, 2007- 2008
2 - Vameş ungur – Păcală se întoarce, regia Geo Saizescu, iulie 2004
1 - Revoluţionar – Atracţie mondială, regia Koltai Robert, producţie Ungaria, aprilie 2004

Spoturi publicitare :
- Ford Mondeo, Bere Ursus, Arena (Campionatul mondial de fotbal, Germania 2006), Rompetrol, Bere suedeză - Mariedstadt, Vodka Stalinskaia

Teatru radiofonic :
-Tânărul – Nascendo – de Alina Nelega, regia Gavril Pinte, martie 2000, Radio România Cultural

Spectacole regizate în cadrul Asociaţiei culturale Transfestsilvania Theatrum
10 – Frumoasa, Deşteapta şi Urâta, de Sorin Oros, 22 ianuarie 2015
9 – Frumosul, Deşteptul şi Urâtul, de Sorin Oros, 9 iunie 2013
8 - Fluturi Sihaştri – de Sorin Oros, 11 septembrie 2011
7- Chiriaşii – de Felician Pop,  28 mai 2010
6 - Moartea alba - de Sorin Oros, 27 iunie 2008
5 - Căsătoria – de N.V. Gogol,  25 martie 2008
4 - Paris, mon amour – de Sorin Oros, 28 iulie 2006
3 -  Commedia dell`arte, 7 iulie 2005
2 - Noir desir – de Diana Chiorean, 17 martie 2005
1 - Avram Iancu – de Lucian Blaga, 14 februarie 2004

Spectacole regizate în cadrul Teatrului de Nord Satu Mare
7 -  Frumoasa, Deşteapta şi Urâta, de Sorin Oros, 22 ianuarie 2015
6 – Frumosul, Deşteptul şi Urâtul – de Sorin Oros, 9 iunie 2013
5 – Fluturi sihaştri  - de Sorin Oros, 11 septembrie 2011
4 - Toate-s la crâşme şi la fete – de Francois Villon, 24 martie 2007
3 - Jucătorul – de F.M.Dostoievski, 27 mai 2001
2 - Despre efectul dăunător al tutunului – de A.P.Cehov, 22 aprilie 2000
1 - Unde sunt zăpezile de altădată? - de Francois Villon, 4 octombrie 1997

Debut literar :
3 -  Teatru - 9 piese noi (dramaturgie) – ianuarie 2015
- Premiul Lgii Scriitorilor – Filiala Cluj – pentru Cartea de Teatru, martie 2016
- Premiul pentru Cartea de Teatru – Anul editorial sătmărean, martie 2016
- Medalia de argint – Expoziţia Europeană a Creativităţii şi Inovării - Iaşi, mai 2015
2 -  Pamflete – vol 1 şi 2 - martie 2007
1 - Teatru (dramaturgie) – martie 2007

Piese jucate :
11 – Frumoasa, Deşteapta şi Urâta – Tetarul de Nord Satu mare, 22 ianuarie 2015
10 – Moartea albă – Teatrul de Nord Satu Mare, regia Marius Costache, 23 februarie 2014
9 – Frumosul, Deşteptul şi Urâtul – Teatrul de Nord Satu Mare, regia Sorin Oros, 9 iunie 2013
8 – Quod erat demonstrandum -  Gala Tânărului Actor – Mangalia – 31 august 2012
7 - Paris, mon amour – Teatrul de Joacă,  Piatra Neamţ –  5 aprilie 2012
6 - Fluturi Sihaştri – Teatrul de Nord Satu Mare – 11 septembrie 2011
5 - Actorii – Liceul Virgil Madgearu – Târgu Jiu, regia Cosmin Brehuţă  – 2 iunie 2011
4 - Sclavii vaginelor – Teatrul Tineretului Piatra Neamţ, regia Tudor Tăbăcaru  – 20 februarie 2011
3 - Himere, Hiene, Himene  - Teatrul de Nord Satu Mare –  4 septembrie 2009 – Gala Tânărului Actor - Mangalia
2 - Moartea alba  - Asociaţia TransFestSilvania Theatrum, regia Sorin Oros  – 27 iunie 2008
1 - Paris  mon amour –  Asociaţia TransFestSilvania Theatrum, regia Sorin Oros  – 28 iulie 2006

Stagii de pregătire :
- Mai 2002, Satu Mare – stagiu de pregătire condus de Christian Benedetti (Franţa), cu tema “Sarah Kane–spaţiul teatrului  “
- Aprilie 1996, Cluj–Napoca – stagiu de pregătire condus de Jaques Gardel  (Elveţia ), unul dintre pricipalii promotori ai stilului Grotowski

Participări la festivaluri :
- Dale carnavalului – de I.L.Caragiale, regia Andrei Mihalache – F.I.T. Turda, septembrie 2017
- D ale carnavalului – de I.L.Caragiale, regia Andrei Mihalache – „Bucureştii lui Caragiale”, Bucureşti, august 2017
- Nunta – de A.P.Cehov,  regia Eugen Făt – Festivalul “Galactoria“, Cluj- Napoca  2007
- Doamnă în vârstă pentru rolul soţiei lui Dostoievski - de Edward Radzinski, regia Oana Leahu – Festivalul  “Din nou în luminile rampei“, Bucureşti  2004
- Jucătorul – de F.M.Dostoievski, regia Sorin Oros  – “Festivalul Saltimbancilor“, Timişoara 2001
- Despre efectul dăunător al tutunului – de A.P.Cehov , regia Sorin Oros  - “Festivalul Saltimbancilor“, Timişoara 2000          şi “Gala Tânărului Actor“, Mangalia 2000
- Carol – de S.Mrozek, regia Carol Erdos  - “Gala Tânărului Actor“, Costineşti 1999 şi  “Festivalul de Teatru scurt“ , Oradea, 1999
- Unde sunt zăpezile de altădată? – de Francois Villon, regia Sorin Oros - “Festivalul de artă medievală“ Sighişoara, 1998
- Căsătoria e un pas serios - de A.P.Cehov, regia Adrian Roman - “Festivalul GATA“, Cluj- Napoca, 1998

Premii de interpretare:
- pentru spectacolul “Jucătorul” de F.M.dostoievski, regia Sorin Oros, premiul de interpretare masculină  la “Festivalul Saltimbancilor“ Timişoara 2001
- pentru spectacolul “Despre  efectul daunator al tutunului“ de A.P.Cehov, regia Sorin Oros, nominalizare la  “Gala Tânărului Actor“ Mangalia 2000
- pentru spectacolul Carol de S. Mrozek, regia Carol Erdos, nominalizare la “Gala Tânărului Actor“ Costineşti 1999

Spectacolele Asociaţiei culturale TransFestSilvania Theatrum de la înfiinţarea acesteia şi până în prezent
13 – Frumoasa, Deşteapta şi Urâta – de Sorin Oros, 22 ianuarie 2015
12 – Frumosul, Deşteptul şi Urâtul – de Sorin Oros, 9 iunie 2013
11 - Fluturi Sihaştri – de Sorin Oros, regia Sorin Oros, 11 septembrie 2011
10 - Chiriaşii – de Felician Pop, regia Sorin Oros, 28 mai 2010
9 - Moartea albă - de Sorin Oros, regia Sorin Oros şi Vlad Chico, 27 iunie 2008, în colaborare cu Asociaţia Rovenio Satu Mare
8 – Doamne, apără-mă de mine însumi – după “Viaţa pe un peron“ de Octavian Paler, regia Carol Erdos, 8 iunie 2008
7 - Căsătoria – de N.V.Gogol, regia Sorin Oros şi Vlad Chico, 25 martie 2008
6 - Paris mon amour - de Sorin Oros, regia Sorin Oros, 28 iulie 2006
5 - Cafeaua domnului ministru – de Horea Gârbea, regia Carol Erdos, 9 mai 2006
4 - Variaţiuni enigmatice – de Eric Emanuel Schmitt, regia Radu Sas şi Carol Erdos, 22 octombrie 2005
3 - Commedia dell` arte – regia Sorin Oros, 7 iulie 2005
2 - Noir desir – de Diana Chiorean, regia Sorin Oros, 17 martie 2005
1 -  Avram Iancu – de Lucian Blaga (fragment), regia Sorin Oros, 14 februarie  2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010,        2011,  2012,

  Download